May 14 (Tuesday) Location: Westin Arlington Gateway
Afternoon Session—3:30 to 5:30 p.m. Fitzgerald C Room
Welcome: Dr. Farnam Jahanian, Assistant Director, NSF/CISE [20 minutes]
Logistics and Objectives: Jason Cong (UCLA) and Robert Wood (Harvard) [20 minutes]
Panel: Effective Outreach and Education Practices and Successes. Robert Wood (Harvard), Rajesh Gupta (UCSD),
Avi Wigderson (Institute for Advanced Studies), Guru Parulkar (Stanford), and Niles Pierce (CalTech): Moderator
Susanne Hambrusch, Division Director, NSF/CCF [60 minutes]
*6 p.m. evening reception at Westin, Hemingway Salons 1 and 2 (cash bar)*
May 15 (Wednesday) Location: Westin Arlington Gateway
Morning Session— 8:30 a.m. to 12:40 p.m. (incl continental breakfast) Fitzgerald C Room
Welcome: Dr. Cora Marrett, Acting Director, NSF [30 minutes]
Presentations and Round-Table Discussion:
Chair: Helen Gill (NSF)
- 9:00 to 9:20 Edmund Clarke (CMU): Next-Generation Model Checking & Abstract Interpretation with a Focus on Embedded
Control and Systems Biology - 9:20 to 9:40 Rajeev Alur (U. Penn): Expeditions in Computer Augmented Program Engineering
- 9:40 to 10:00 Moses Charikar (Princeton): Understanding, Coping With, and Benefiting From Intractability
10:00 to 10:20 Break
Chair: Krishna Kant (NSF)
- 10:20 to 10:40 Monica Lam and Guru Parulkar (Stanford): Open Programmable Mobile Interne
- 10:40 to 11:00 Rajesh Gupta (UCSD): Variability-Aware Software for Efficient Computing with Nanoscale Devices
- 11:00 to 11:20 Jason Cong (UCLA): Customizable Domain-Specific Computing
11:20 to 11:40 Break
- 11:40 to 12:40 Panel: Managing Large, Distributed Projects: Best Practices and Challenges. Carla Gomes (Cornell),
Edmund Clarke (CMU), Jason Cong (UCLA), Vipin Kumar (U. Minn), and James Rehg (GaTech):
Moderator Howard Wactlar, Division Director, NSF/IIS
12:40 to 2:30 Working Lunch in Fitzgerald C Room
- 1:00 to 2:30 Round-Table Discussion. Shaping the Future of the Expedition Program: Moderator Dr. Farnam Jahanian,
Assistant Director, NSF/CISE
Afternoon Session— 2:40 to 6:00 p.m.
Chair: Kenneth Whang (NSF)
- 2:40 to 3:00 Erik Winfree (CalTech): The Molecular Programming Project
- 3:00 to 3:20 Robert Wood (Harvard): RoboBees: A Convergence of Body, Brain and Colony
- 3:20 to 3:40 Daniela Rus (MIT): An Expedition in Computing for Compiling Printable Programmable Machines
3:40 to 4:00 Break
Chair: Vasant Honavar (NSF)
- 4:00 to 4:20 Michael Franklin (Berkeley): Making Sense at Scale with Algorithms, Machines, and People
- 4:20 to 4:40 Vipin Kumar (U. of Minn): Understanding Climate Change: A Data-Driven Approach
- 4:40 to 5:00 Carla Gomes (Cornell): Computational Sustainability: Computational Methods for a Sustainable Environment,
Economy, and Society
5:00 to 5:20 Break
Chair: Ephraim Glinert (NSF)
- 5:20 to 5:40 James Rehg (GaTech): Computational Behavioral Science: Modeling, Analysis, and Visualization of Social and
Communicative Behavior - 5:40 to 6:00 Brian Scassellati (Yale): Socially Assistive Robot
*7:30 p.m. dinner with industry partners in Fitzgerald A & B rooms (cash bar)*
May 16 (Thursday) Location: NSF
Morning Session—8:30 to 9:30 a.m. in Stafford I Room 110
- 8:30 to 9:30 NSF Panel: Opportunities in STC (John Cozzens); ERC (Sankar Basu); I/UCRC (Keith MarzulloO; I-Corps (Anita LaSalle).
Moderator Keith Marzullo, Division Director, NSF/CNS
9:30 to 10:00 Break (set up posters)
Poster Session—10:00 to 12:30 p.m. in “Atrium,” CISE Advisory Committee, NSF Program Directors, and all PI Meeting Attendees